Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning
Referensnummer: UH-2022-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sorsele kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud i enlighet med annonserade upphandlingsdokument. Upphandlingen omfattar snöröjning, snöbortforsling och halkbekämpning inom Sorsele kommun. Upphandlande myndighet har för avsikt att teckna avtal med en (1) Leverantör för hela uppdraget.
Upphandlingen administreras av upphandlingsenheten vid Arvidsjaur kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sorsele tätort objekt 1
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90620000 Snöröjning, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar snöröjning, snöbortforsling och halkbekämpning inom Sorsele kommun.