428765-2025 - Resultat
Sverige – Byggnadsanläggning – Samverkansentreprenad för uppförande av ny byggnad L9 på Solna sjukhusområde.
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samverkansentreprenad för uppförande av ny byggnad L9 på Solna sjukhusområde.
Beskrivning: Uppdraget avser Samverkansentreprenad för uppförande av ny byggnad L9 vid Karolinska Universitetssjukhuset Solna.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109172:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45215120 Byggnation av specialvårdsbyggnader, 45215143 Byggnation av rum för röntgendiagnostik, 45215142 Byggnation av intensivvårdsavdelning, 45215300 Bygg- och anläggningsarbete för krematorier