Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=116494&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Yttre renovering Tran- och Vipgränd, Vellinge, Etapp 2.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Vellinge.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Entreprenaden avser yttre renoveringsarbete inom Vellingebostäders bostäder på Tran- och Vipgränden i Vellinge. Arbetena kommer att delas upp i 3 etapper varav denna upphandling avser endast etapp 2. I etapp 2 ingår bl.a.: — Byte av fönster och entrédörrar, — Omfogning av tegelfasader, — Renovering av balkonger inkl. balkonginglasning, — Tilläggsisolering av fasader, — Byte av armaturer.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45262690 Renovering av byggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner