42887-2018 - ResultatSverige-Vänersborg: Specialfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon 2016
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västra Götalands län.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds Ni att komma in med ansökan gällande Utryckningsfordon för ambulanssjukvården i Västra Götalandsregionen.
Upphandlingen omfattar ca 30-40 utryckningsfordon per år. Detta är endast en prognos och är ingen volym som VGR tar ansvar för.
AWD är önskemål inom alla kategorier och fordonstyper, men där det inte finns att tillgå på marknaden just nu önskar vi möjligheten att senarelägga till denna funktion inom respektive fordonstyp/grupp. Framtida chassibyten och andra uppdateringar på grundfordonen som sker hos bilfabrikant ska också kunna införas under avtalsperiod.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34114000 Specialfordon, 34114121 Ambulanser
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.