428877-2019 - ResultatSverige-Alingsås: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 2019.377 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar Tryckeritjänster.
Informationsbroschyrer, kataloger, visitkort, vepor, digitaltryck av volymprodukter, bokproduktioner m.m. Enklare kopiering och digitaltryck, kuvert, men även kvalitets- och offsettryckeritjänster efterfrågas regelbundet. Med varumärket Alingsås och dess vision pågår ett ständigt arbete. Detta sker genom profilering i olika sammanhang samt medverkan vid exempelvis arrangemang, mässor och events.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79810000 Tryckning, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Tryckeritjänster och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Objekt och omfattning
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 4 500 000 SEK.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 2020-01-01.
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 2023-12-31.