428890-2019 - ResultatSverige-Gustavsberg: Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård verksamhetslokaler 2019
Referensnummer: 2019KS/0792
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städtjänster på 53 objekt fördelade i fyra geografiska områden som utgör anbudsområden. Verksamheterna som upphandlas är förskolor, skolor, idrottshallar, bibliotek, kontor, fritidsgårdar, musik- och danslokaler, daglig verksamhet och äldreboenden. Inom varje anbudsområde finns möjligheten att avropa periodiska tjänster till de objekt med egen anställd städpersonal.
Anbudsområden:
1. Gustavsberg
2. Värmdö
3. Ingarö
4. Djurö
Upphandlingen syftar till att teckna avtal för tjänsterna beträffande tjänsteområde SE (städning) enligt AFF 15, dessa beskrivs i handling 06.4 Tjänstebeskrivningar. Leveransstart planeras till 2019-09-01. För att tillgodose B:s krav på städning avser B att teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
Utförligare uppgifter om omfattning av entreprenaden framgår av handling 06.2 Kontraktsformulär, punkt K0 och K1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen