428931-2017 - PlaneringSverige-Uppsala: Bortskaffande av aska
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och transport av flygaska från förbränning.
Referensnummer: 1003004739
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513400 Bortskaffande av aska
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser i huvudsak transport, mottagning, behandling och slutomhändertagande av flygaska från avfallsförbränning i Uppsala, samt flygaskor från samförbränningsanläggningarna i Jordbro, Nyköping och Ludvika.
Flygaskan från Uppsala är klassad som farligt avfall. Flygaskorna från Jordbro, Nyköping och Ludvika kan bestå både av flygaska som klassas som icke farligt avfall samt flygaska som klassas som farligt avfall. Upphandlingen omfattar bara flygaskor som klassas som farligt avfall.
Upphandlingen delas upp i 4 delar anbud kan lämnas på en eller flera delar, utvärdering kommer att ske per del. De ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas. Detta innebär att fler delar kan tillfalla en anbudsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Mottagning av flygaska från Uppsala, inklusive transport
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513400 Bortskaffande av aska, 90523000 Deponering av giftigt avfall utom radioaktivt avfall och kontaminerad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 1 – Avser i huvudsak transport, mottagning, behandling och slutomhändertagande av flygaska från avfallsförbränning i Uppsala. Flygaskan från Uppsala är klassad som farligt avfall.
Flygaska från avfallsförbränningen i Uppsala, ca 6 000 – 8 000 ton per år.
Mottagning av flygaska från Jordbro, inklusive transport.
Del nr: 2
Del 2 – Avser i huvudsak transport, mottagning, behandling och slutomhändertagande av flygaska från samförbränningsanläggningen i Jordbro. Flygaskorna från Jordbro kan bestå både av flygaska som klassas som icke farligt avfall samt flygaska som klassas som farligt avfall.
Upphandlingen omfattar bara flygaskor som klassas som farligt avfall.
Flygaska från samförbränning i Jordbro, ca 3 000 – 4 500 ton per år.
Mottagning av flygaska från Nyköping, inklusive transport.
Del nr: 3
Del 3 – Avser i huvudsak transport, mottagning, behandling och slutomhändertagande av flygaska från samförbränningsanläggningen i Nyköping. Flygaskorna från Nyköping kan bestå både av flygaska som klassas som icke farligt avfall samt flygaska som klassas som farligt avfall.
Flygaska från samförbränning i Nyköping, ca 1 000 – 2 000 ton per år.
Mottagning av flygaska från Ludvika, inklusive transport.
Del nr: 4
Del 4 – Avser i huvudsak transport, mottagning, behandling och slutomhändertagande av flygaska från samförbränningsanläggningen i Ludvika. Flygaskorna från Ludvika kan bestå både av flygaska som klassas som icke farligt avfall samt flygaska som klassas som farligt avfall.
Flygaska från samförbränning i Ludvika, ca 250 – 450 ton per år.