Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: UHN.2021.71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun har för avsikt att upphandla revisorer vars uppgift är att granska kommunens och tillhörande bolag efter de lagar och förordningar som verksamheten kräver. Omfattningen av revisionsinsatserna bestäms med utgångspunkt från de resurser fullmäktige ställer till revisornernas förfogande. Samtliga kontakter mellan leverantören och kommunrevisorerna ska ske på svenska. Detta gäller såväl muntlig som skriftlig kommunikation.
Värnamo kommun uppskattar värdet på denna upphandling till ca 1,3 miljoner/år. Takvärde för avtalet är 5,2 miljoner. Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212200 Internrevision, 90714000 Miljörevision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Värnamo kommun uppskattar att detta avtal kommer att kosta ca 1,3 miljoner/år. Takvärde för avtalet är 5,2 miljoner.
I huvudsak sker beställningarna av kommunledningsförvaltningen.