428992-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vankiva: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling hämtning av tryckimpregnerat trä
Referensnummer: HMAB 2021/746
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hämtning av tryckimpregnerat trä som samlats in på HMAB:s återvinningscentral (ÅVC) och på Hässleholms Kretsloppscentrum (HKC.) Vid varje hämtning ska volymen vara minst 30 ton.
Avfallet samlas in och grovkrossas (300-500 mm) av HMAB och lagras på hårdgjorda asfaltsytor. Järnskrot avskiljs med magnetavskiljning vid krossningen.
HMAB lastar avfallet fritt.
HMAB garanterar inte angiven volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen