428996-2020 - ResultatSverige-BORÅS: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
18023 Kasernen 2, Borås
Referensnummer: 19/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av fyra stycken Flerbostadshus med totalt 144 lägenheter i stadsdelen Regementsstaden, Borås.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen