429074-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av restaurangutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Drift, underhåll och service av storköksutrustningar och köksmaskiner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
SGA Fastigheter AB:s målsättning vid förvaltning och underhåll av arenorna är att dessa till alla delar genom hög standard och sina möjligheter till utbud och service alltid skall upplevas vara värda att besöka.
För vår hyresgäst Stockholm Live och dennes restaurang- och kioskoperatör skall anläggningar och utrustningar vara välskötta, flexibla och alltid fungera på utlovat och förväntat sätt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner