429079-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2018 Operationsprodukter förbrukningsmaterial Region Norrbotten del 2
Referensnummer: 18/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på förbrukningsprodukter inom operation för leverans till Region Norrbotten samt följande kommuner: Arjeplog, Boden, Haparanda, Jokkmokk, Kalix, Kiruna, Luleå, Pajala, Piteå, Älvsbyn, Överkalix och Övertorneå.
Denna upphandling är en komplettering till upphandlingen 2017 Operationsprodukter förbrukningsmaterial Region Norrbotten.
Upphandlingen omfattar varukorgarna Drapering, Drän, Engångsskålar, Kniv, Kundanpassade set, Ögon och Övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen