2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS - Vårdtjänster
Beskrivning: Region Norrbotten inbjuder till att ansöka om att delta i ett dynamiskt inköpssystem – Vårdtjänster, enligt bifogade instruktioner och handlingar. En inledande ansökningsperiod löper under 30 dagar från att Inköpssystemet annonserats. Alla ansökningar som inkommit inom den inledande 30-dagarsperioden ska utvärderas innan Region Norrbotten får börja använda Inköpssystemet och bjuda in till anbudsgivning för specifika uppdrag. Region Norrbotten avser upphandla hälso-och sjukvårdstjänster som innefattar medicinsk bedömning, behandling, diagnostik, omvårdnad och rådgivning inom hälso - och sjukvård. Uppdragen i detta inköpssystem kan komma att omfatta olika områden inom vårdsektorn, exempelvis: OrtopediKirurgiUrologiGynekologiÖNHÖgonRöntgen
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134396:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85111200 Läkarvård på sjukhus, 85111300 Gynekologisk sjukhusvård, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121240 Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård, 85121250 Gastroenterologisk eller geriatrisk vård, 85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85121280 Ögonsjukvård, hudsjukvård eller ortopedisk vård, 85121290 Pediatrisk eller urologisk vård