429150-2016 - ResultatSverige-Örebro: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industriteknisk utbildning på kriminalvårdsanstalt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 24: Undervisning och yrkesutbildning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
1.1.1 Inledning:
Aktuell upphandling avser arbetsmarknadsutbildning, Industriteknisk utbildning på KVA förlagd till kriminalvårdsanstalterna Saltvik, Västervik och Hällby. Upphandlingen består av en (1) Generell del som är gemensam för anstalterna och tre (3) Separata delar, en för varje anstalt.
Den Generella delen gäller lika för alla 3 anstalterna och besvaras av samtliga anbudsgivare. Anbudsgivaren är därutöver fri att lägga anbud på en av anstalterna eller flera. Varje separat del ska ses som en egen upphandling och anbuden kommer att utvärderas var för sig för respektive anstalt.
Kriminalvårdsanstalten Saltvik är en anstalt med 126 platser i säkerhetsklass 1. Anstalten ligger i utkanten av Härnösand.
Kriminalvårdsanstalten Västervik är en anstalt med 255 platser i säkerhetsklass 2. Anstalten ligger i Gertrudsvik i Västervik.
Kriminalvårdsanstalten Hällby är en anstalt med 78 platser i säkerhetsklass 1. Anstalten ligger i Kvicksund utanför Eskilstuna.
Säkerhetsklass 1:
Den högsta säkerhetsklassen av slutna anstalter. Anstalter i säkerhetsklass 1 utrustas för att klara de mest riskfyllda intagna. Anstalterna Hall, Kumla och Saltvik har även så kallade säkerhetsavdelningar. De är speciellt anpassade för klienter som bedöms ha en särskilt hög risk för rymning eller fritagning.
Säkerhetsklass 2:
Slutna anstalter med lägre säkerhetsnivå. Anstalter inom denna kategori kan ha olika grad och form av övervakning och kontroll. Vissa har mur och staket, vissa är renodlade behandlingsanstalter medan andra har ett blandat innehåll i verksamheten.
Säkerhetsklass 3:
Anstalterna saknar direkta rymningshinder. För mer information om Kriminalvården se http://www.kriminalvarden.se/
1.1.2 Utbildningens mål:
Utbildningens mål är att stärka kriminalvårdens klienter inför framtida frigivning i syfte att underlätta ett återinträde på arbetsmarknaden och på så sätt öka anställningsbarheten efter villkorlig frigivning. Efter frigivning ska utbildningen kunna avslutas genom arbetsmarknadsutbildning eller reguljär utbildning i de fall deltagaren inte hunnit avsluta insatsen under sin tid på anstalten.
1.1.6 Kontraktsföremålet:
Utbildningen som efterfrågas i denna upphandling ska innehålla både praktiska och teoretiska moment inom yrkesområdet industriteknik. De praktiska momenten genomförs som övningar och färdighetsträning och planeras i nära samarbete med anstalten. Utbildningsinslagen förutsätts vara verklighetsanpassade så att deltagarna får kunskaper och färdigheter som är användbara inom branschområdet på arbetsmarknaden.
1.1.7 Avtalsperiod och optioner:
Preliminär avtalsperiod är: från och med 1.1.2017 till och med 31.12.2017 (KVA Saltvik),
från och med 1.4.2017 till och med 31.3.2018 (KVA Västervik),
från och med 1.7.2017 till och med 30.6.2018 (KVA Hällby).
Arbetsförmedlingen har möjlighet att begära förlängning av avtalen med 3 x 1 år på oförändrade villkor. Om Arbetsförmedlingen önskar utnyttja sin rätt till förlängning ska utbildningsleverantören meddelas senast fyra (4) månader före pågående avtalsperiods slutdatum.
1.2.6 Sista anbudsdag:
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda via TendSign senast 21.10.2016.
Anbudsöppning sker i Arbetsförmedlingens lokaler 25.10.2016.
Vid öppningsförrättningen deltar minst 2 tjänstemän från Arbetsförmedlingen. På begäran av en anbudsgivare får en av Handelskammaren utsedd person närvara. Eventuella kostnader för detta står anbudsgivaren för.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.