Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiella tjänster 2021
Referensnummer: D21/05709
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
EKN har behov av extern specialistkompetens inom ett brett område som omfattar kreditanalys i garantigivning och skadeärenden till utvecklingsprojekt rörande bland annat finansiella frågor, kreditriskmetodologi, premier och redovisning. Konsultstödet avses användas när EKN saknar egen kompetens, är i behov av oberoende granskning eller verifiering samt när kapacitetsbrist uppstår. Uppdraget består inom tre områden såsom Informationshämtning och riskbedömning, Rekonstruktioner och Förvaltning och styrning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66100000 Bank- och investeringstjänster, 66110000 Banktjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen