429228-2026 - Resultat
Sverige – Analystjänster – Laboratorieanalystjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLaboratorieanalystjänster
BeskrivningSÖRABs tillståndspliktiga anläggningar Smedby, Hagby och Löt kräver en omfattande provtagning för att verifiera innehållandet av miljökvalitetsnormer och tillstånd och för SÖRABs egenkontroll och processtyrning. I allt väsentligt utgörs prover av vattenprover men prover av fasta media som jord, slam, avfall och bränslen förekommer frekvent. Denna upphandling avser SÖRABs hela behov av laboratorieanalyser. SÖRAB har för avsikt att teckna avtal med en leverantör, start av leverans planeras till november 2026. Välkomna med ert anbud.
Intern identifierareUH2026-2
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71620000 Analystjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71900000 Laboratorietjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79720000 Utredning, 79723000 Avfallsanalys, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar, 90732900 Analys av mängden nitrat- och fosfatföroreningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareLaboratorieanalystjänster