429284-2021 - ResultatSverige-Linköping: Datalagring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Backuptjänst
Referensnummer: 21/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72317000 Datalagring
II.1.4.
Kort beskrivning
2 lokationer - 1 lokation på huvudkontoret - 1 lokation offsite
Uppdragets omfattning
Införande av ny backuplösning baserat på 3-2-1 principen (se fig.1) med möjlighet att kunna starta kritiska VM´s utan beroende av den befintliga virtuella produktionsplattformen.
Lösningen ska kunna integreras med befintlig virtuell produktionsplattform.
OBS! B tillhandahåller serverhårdvaran för backuplagring och DR plattform, plattformen är idag installerad, konfigurerad och driftsatt avseende Hypervisor i B serverhall. Hypervisor-licenser till DR plattformen behöver bytas ut och ska ingå i denna upphandling.
L ska använda denna plattform och utföra eventuella anpassningar och kompletteringar för att vara en backup och DR lösning med tillhörande ”offsite” backup.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48820000 Servrar, 72300000 Datatjänster, 72910000 Säkerhetskopiering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildning av backup-programvara och tillhörande funktioner, så att B IT-personal kan ta manuella backuper, skapa schemalagda backupjobb samt ha access till eventuella offsite backuper och kunna utföra återläsning (restore) till produktionsplattformen oavsett var de finns lagrade.
Förtydligande gällande backup. För backup principen 3-2-1 avses kopia 1 finnas i B serverhall och kopia 2 hos L utsedd lokal.
Kopia 1 (Backuplagring/DR plattform)Backup ska kunna utföras på hela datamängden som finns i produktionsplattformen till avsedd backuplagring/DR plattform. VM´s backuperna ska kunna startas upp och verifieras ur backupsynpunkt. VM´s backuper ska även kunna tas i drift i Backuplagring/DR plattform och ersätta sina respektive VM´s i produktionsplattformen oberoende av produktionsplattformen.
Kopia 2 (offsite)Vid kopia 2 utförs ”offsite” backup av ”utsedd” kritisk data. Detta kan vara en molntjänst eller hos L avsedd plats som uppfyller branschstandard för skalskydd, övervakning, redundans och säkerhet. De senaste backupversionerna ska vara online, dvs återläsning av data ska kunna utföras av B IT personal utan inblandning ifrån L. Data ska sparas inom Sveriges gränser. Äldre backupversioner kan accepteras att de flyttas till annat media om det finns en tydlig rutin för hur de återfås och inom vilken tidsram de versionerna kan finnas tillgängliga för återläsning.
Backuperna ska ha skydd mot radering, antingen ska de skyddas genom teknologin ”Immutable storage” eller innehålla ett ”Air GAP” exempelvis att ytterliggare backup versioner skrivs till band och tas offline.
L hanterar och ansvarar för lösning offsite. B behöver ej access på plats men ska närsomhelst kunna utföra återläsning (restore) ifrån backuper som finns offsite utan inblandning ifrån L.
Datamängd och tekniska detaljer om infrastrukturen se punkt 1.4.