Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för entreprenadbesiktning bygg, mark, el, ventilation och VS
Referensnummer: FSK 2021/249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tecknande av ramavtal med minst tre (3) konsultbolag (K), om så många kvalificeras, för utförande av entreprenadbesiktningar för Bs räkning av byggnations- och markentreprenader, samt områdena el, ventilation och VS. Även fler besiktningsområden kan ingå.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen