429304-2021 - ResultatSverige-Skellefteå: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Djuprengörning och fläckborttagning av textila mattor
Referensnummer: UH-2021-124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska utföra tjänsten djuprengöring av textila golv efter behov till Skellefteå kommun, Skellefteå Buss och Skellefteå Science City AB .
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av Djuprengöring av textila golv för uttag vid behov under avtalstiden
Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 400 000 per år, men vi tror att detta kommer att öka till ca 900 000 årligen.
Detta på grund av att Skellefteå är i ett expansivt läge där det byggs bostäder, etableras nya företag, förskolor och offentliga byggnader. De närmaste åren så kommer det 4 000 nya jobb till Skellefteå, vilket gör att vi tror volymen kommer att öka succesivt, dels pga nyetableringar men även att efterfrågan från verksamheterna ökar. Under 2021 så kommer nya lokaler att tas i bruk och dessa kommer framöver att innefattas i detta avtal.
Kunden garanterar inga volymer. Leverantören är skyldig att leverera kundens verkliga behov.