Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för Omsorgsförvaltningen och förvaltningen för Arbete och Välfärd
Referensnummer: KS 2020-00182:1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett gemensamt verksamhetssystem för Omsorgsförvaltningen samt förvaltningen för Arbete och Välfärd i Växjö kommun. I dag har de båda förvaltningarna separata system. Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör som kan tillhandahålla ett gemensamt , standardiserat system för båda förvaltningarna. Upphandlingen avser licenser, införande, samt vidmakthållande under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48218000 Programvara för licenshantering, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. OBSERVERA! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress. Frågor med anledning av upphandlingen kan under ansökanstiden ställas med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign. Sista dag att inkomma med frågor/begäran om förtydliganden är 2020-11-18.
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.