429312-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
— Sammansatta kompetenser, tekniska konsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser ramavtal avseende tekniska konsulter,
TI 2016-1096 B – Sammansatta kompetenser, tekniska konsulter:
28 stycken anbudsområden som består av sammansatta kompetenser.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner