429431-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Stolpar för luftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kreosotimpregnerade furustolpar för luftledning 145kV
Referensnummer: UH-2019-137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212224 Stolpar för luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandlingen avser inköp av kreosotimpregnerade stolpar enligt EN 50341 samt EBR IN 063 till kommande luftledningsprojekt Q3 2020.
Projekten nedan är oberoende av varandra och investeringsbeslut tas separat.
Projekt 1: ca 550 stolpar med längd 12,5-19m, majoritet dimension E+1 S, grövsta dimension S+5.
Projekt 2: ca 175 stolpar med längd 14-19m, majoritet dimension E+1 S, grövsta dimension S+3
I leverans ingår stolpar inklusive logistik för detta. Detaljer kommer anges i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44212224 Stolpar för luftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen