Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling städning Campus.
Referensnummer: UH-2016-41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Växjöbostäders behov av städning av fastigheter i området Campus under avtalstiden. För mer information om Campusområdet och Växjöbostäder AB:s fastigheter se www.vaxjobostader.se samt http://vaxjobostader.se/omrade/visa/campus
Värdet på beställda volymer per kalenderår beräknas till ca 450 000 – 600 000 SEK men kan innan och under avtalstiden variera beroende på nyproduktion (tillkommande) eller försäljning (avgående) fastigheter. Växjöbostäder lämnar inga garantier om volym eller avropstakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 550 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Städning.