429443-2021 - ResultatSverige-Öresund: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiberdragning
Referensnummer: ORU 2.3.2-02496/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Campus Örebro universitet har idag äldre multimode-fiber. Universitetet behöver dra ny singlemode-fiber för att säkerställa god prestanda och säkerhet inför framtida krav. Uppdraget omfattar installation av ny kanalisation/dukt samt inblåsning av fiber i och mellan universitetetsbyggnader (10 st). Vidare ingår montering av fiberpanel/ODF, eventuell skarvutrustning i skarvbox eller rack med tillhörande montering och kontaktering av fiber.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt och omfattning
Uppdraget omfattar ett entreprenörsåtagande avseende fiberdragning vid campus Örebro. I uppdraget ska ingå erforderlig arbetskraft, arbetsledning, material, verktyg, instrument samt dokumentation.
Campus Örebro universitet har idag äldre multimode-fiber. Universitetet behöver dra ny singlemode-fiber för att säkerställa god prestanda och säkerhet inför framtida krav.
Uppdraget omfattar installation av ny kanalisation/dukt samt inblåsning av fiber i och mellan universitetetsbyggnader (10 st). Vidare ingår montering av fiberpanel/ODF, eventuell skarvutrustning i skarvbox eller rack med tillhörande montering och kontaktering av fiber.
Fiber ska dras från specifika stativ/korskopplingsskåp på olika våningsplan i respektive hus till källare/kulvert och därifrån vidare till Teknikhuset Plan 3 (huvudnod 2, Stativ AE0x) och Långhuset källare (huvudnod 1, Stativ TA0x).
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av Kravspecifikation.
Tider
Uppdraget kan tidigast påbörjas v.33 2021. Uppdraget ska i sin helhet vara slutfört och tillgängligt för besiktning senast 2021-11-26.