429455-2021 - ResultatSverige-Jönköping: Personsökning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stämningsmannadelgivningstjänster
Referensnummer: 2020/933
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64223000 Personsökning
II.1.4.
Kort beskrivning
Domstolsverket inbjuder auktoriserade delgivningsföretag till anbudsgivning avseende stämningsmannadelgivningstjänster enligt delgivningslagen (2010:1932) och delgivningsförordningen (2011:154) till Sveriges Domstolar. Domstolsverket kommer att anta en leverantör per anbudsområde. Varje anbudsområde kan ses som en egen upphandling där avtal kommer att tecknas med en leverantör. Anbudsområdens indelning framgår av förfrågningsunderlaget.
Frågor som ställs under v.28 – v.30 kommer besvaras tidigast v. 31.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1: Gällivare tingsrätt, Haparanda tingsrätt, Luleå tingsrätt, Förvaltningsrätten i Luleå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64223000 Personsökning, 75231100 Domstolsanknutna tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antagen leverantör för respektive anbudsområde ska utföra uppdrag inom stämningsmannadelgivning som avropas av de myndigheter som hör till det aktuella anbudsområdet oavsett var delgivningsmottagaren befinner sig i Sverige. Anbudsområdenas indelning framgår av bilaga Anbudsområden.
Anbudsområde 2: Skellefteå tingsrätt, Lycksele tingsrätt, Umeå tingsrätt, Förvaltningsrätten i Umeå och Hyres- och arrendenämnden i Umeå, Hovrätten för Övre Norrland
Del nr: 2
Anbudsområde 3: Östersunds tr, Ångermanlands tr, Fr i Härnösand, Sundsvalls tr, Hyres- och arrendenämnden i Sundsvall, Kr i Sundsvall, HR för Nedre Norrland, Hudiksvalls tr, Rättshjälpsmyndigheten
Del nr: 3
Anbudsområde 4: Mora tingsrätt, Falu tingsrätt, Förvaltningsrätten i Falun, Gävle tingsrätt
Del nr: 4
Anbudsområde 5: Uppsala tingsrätt, Förvaltningsrätten i Uppsala, Norrtälje tingsrätt, Västmanlands tingsrätt, Hyres- och arrendenämnden i Västerås
Del nr: 5
Anbudsområde 6: Värmlands tingsrätt, Förvaltningsrätten i Karlstad, Örebro tingsrätt
Del nr: 6
Anbudsområde 7: Svea hovrätt, HD, Fr i Stockholm, Eskilstuna tr, Linköpings tr, Fr i Linköping, Hyres- och arrendenämnden i Linköping, Norrköpings tr, HFD, Kammarrätten i Stockholm
Del nr: 7
Anbudsområde 8: Nacka tingsrätt, Södertörns tingsrätt, Attunda tingsrätt, Solna tingsrätt, Stockholms tingsrätt, Södertälje tingsrätt, Hyres- och arrendenämnden i Stockholm
Del nr: 8
Anbudsområden 9: Gotlands tingsrätt
Del nr: 9
Anbudsområde 10: Fr i Jönköping, Göta hovrätt, Kammarrätten i Jönköping, Växjö tingsrätt, Förvaltningsrätten i Växjö, Kalmar tingsrätt, Blekinge tingsrätt, Hyres- och arrendenämnden i Jönköping
Del nr: 10
Anbudsområde 11: Malmö tr, Hyres- och arrendenämnden i Malmö, Fr i Malmö, Hovrätten över Skåne och Blekinge, Ystads tr, Kristianstads tr, Lunds tingsrätt, Helsingborgs tingsrätt, Hässleholms tingsrätt
Del nr: 11
Anbudsområde 12: Uddevalla tingsrätt, Vänersborgs tingsrätt, Skaraborgs tingsrätt, Alingsås tingsrätt, Borås tingsrätt
Del nr: 12
Anbudsområde 13: Göteborgs tingsrätt, Hyres- och arrendenämnden i Göteborg, Fr i Göteborg, Hovrätten för Västra Sverige, Kammarrätten i Göteborg, Varbergs tingsrätt, Halmstads tingsrätt
Del nr: 13