429495-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Insamling av avfall – Insamling och transport av returpapper från Återvinningsstationer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInsamling och transport av returpapper från Återvinningsstationer
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att säkerställa kommunens behov av insamling och transport av returpapper från återvinningsstationer inom Stockholms stad till till av Beställaren anvisad mottagningsanläggning. Det finns ca 250 återvinningsstationer på olika platser i Stockholms stad, på dessa finns finns det ca 251 stycken returpappersbehållare, under 2024 samlades det in ca 5 300 ton returpapper.
Intern identifierare25SVOA766
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetTidigare upphandlig avbröts pga bristande konkurrens
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511300 Insamling av avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareInsamling och transport av returpapper från Återvinningsstationer