429539-2019 - ResultatSverige-Kristianstad: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för distributionselektriker m.m. till C4 Elnät AB
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för distributionselektriker-tjänster m.m. inom C4 Elnäts olika verksamhetsområden. Upphandlingen omfattar följande tjänster:
1. Distributionselektriker
2. Stationsunderhålls-tekniker/montör
3. Stödtjänster såsom projektledning, beredning och beredskap m.m.
4. Mindre projekt reglerat enligt EBR.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Någon fastställd beställd volym förbinder sig inte beställaren men för ett normalår beräknas omfattningen i volym uppgå till 3 000 timmar för distributionselektriker och ca 300 timmar för stationsunderhålls-tekniker/montör