429634-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation kv. Älvdansen.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Enköpings Hyresbostäder inbjuder Er att lämna anbud för att genomföra partnering tillsammans med oss. Partneringsamarbetet innefattar nybyggnation av lägenheter i det nya bostadsområdet Älvdansen, med särskilt fokus på att bygga yteffektiva lägenheter med god bostadsstandard, låg hyra och låg energiförbrukning. Byggstart planeras 2018.
Upphandlingen syftar till att beställaren/byggherren tillsammans med utvalda partners ska samarbeta på ett förtroendefullt och strukturerat sätt för att genomföra projektet.
AB Enköpings Hyresbostäder är ett allmännyttigt bostadsbolag som till 100 % ägs av Enköpings kommuns moderbolag AB som i sin tur ägs till 100 % av Enköpings kommun. Bolaget äger och förvaltar ca 3 000 bostadslägenheter och 31 000 m² lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen