429638-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsult Exploateringsområde Mölletorp 6:13 m.fl.
Referensnummer: KS 2022/4688 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Objektet avser utbyggnad av gata, gc-väg, park, VA, dagvattenfördröjning och gatubelysning mm för ett nytt bostadsområde som planeras för 350 bostäder och skola/förskola med möjlighet att kombinera med vård och centrumändamål.
BoKlok och Karlskrona kommun är markägare, BoKlok äger den södra delen och planerar för start av husbyggnation hösten 2023.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen