429662-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Specifik upphandling Nätverksarkitekt Robusta Nät
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSpecifik upphandling Nätverksarkitekt Robusta Nät
BeskrivningUppdraget avser en senior nätverksarkitekt som ska leda och bidra i arkitekturarbete inom de pågående projekten ”Stärkt Nät och Huvudjournalsystem”. Syftet är att successivt stärka regionens nätverk genom att åtgärda identifierade brister, säkerställa efterlevnad av nätverkssäkerhetsarkitektur och kvalitet, samt utreda framtida lösningar som mobila datahallsnoder.
Intern identifierareFSN 2025–0510
Typ av förfarandeAnnat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000