Typ av upphandlande myndighet Annan typ: SKL är en arbetsgivar- och intresseorganisation.
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiska kommunikationstjänster 2018:2
Referensnummer: 18/87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar olika typer av uppdrag inom strategisk kommunikation i vilka leverantören ska kunna genomföra analyser, kommunikationsplanering och åtgärder. Leverantören ska även kunna arbeta långsiktigt med strategiskt varumärkesarbete och liknande åtgärder. Leverantören ska kunna erbjuda tjänster både vad gäller snabba avrop samt mer långsiktiga uppdrag. Leverantören ska ta ansvar för att hitta kreativa och effektiva lösningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen