429719-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Programvaruutvecklingstjänster för elektronisk post
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partner för digitalisering av kontorspost samt tryckeri- och utskriftstjänster
Referensnummer: 18/148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212223 Programvaruutvecklingstjänster för elektronisk post
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens bakgrund, omfattning och målLandskrona stad avser upphandla en partner för digitalisering av stadens kontorspost samt tryckeri- och utskriftstjänster.
Partnern ska även utföra stadens förekommande tryckeri- och utskriftsarbeten. Landskrona stad har en egen tryckeriverksamhet som kommer att avvecklas. Verksamhetsövergång för befintlig personal i tryckeriet, motsvarande 1,4 heltidstjänster, kommer att ingå som ett krav i upphandlingen.
Sammanfattningsvis eftersöker Landskrona stad en komplett grafisk samarbetspartner såväl vad avser fysiska som digitala trycksaker.kommunikation genom den kanal de önskar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79820000 Trycktjänster, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökningsinbjudan för kommande upphandling av partner för digitalisering av kontorspost samt tryckeri- och utskriftstjänster.
Upphandlingens bakgrund, omfattning och mål
Landskrona stad avser upphandla en partner för digitalisering av stadens kontorspost samt tryckeri- och utskriftstjänster. En digitalisering av stadens kontorspost genom så kallad ekopost är önskvärd av flera skäl. Post kan gå från en dator till mottagarens val av kanal. I de fall som mottagaren har en digital brevlåda exempelvis min myndighetspost, Kivra eller annan kan posten skickas till denna. I de fall som mottagaren inte valt en digital kanal skickar leverantören/partnern posten på traditionellt sätt. En digitalisering av stadens kontorspost beräknas ge lägre portokostnader samt medföra miljömässiga fördelar.
Sammanfattningsvis eftersöker Landskrona stad en komplett grafisk samarbetspartner såväl vad avser fysiska som digitala trycksaker.Målet är att Landskrona stad ska ligga i framkant i utvecklingen av kommunal kommunikation. Detta genom att erbjuda varje medborgare kommunikation genom den kanal de önskar.
Initialt omfattar upphandlingen Landskrona stad, men utgångspunkten är att flertalet av Landskrona stads kommunala bolag (förtecknade under pkt 1.3) kommer att införa digitaliserad kontorspost och även kommer att avropa tjänster beskrivna enligt ovanstående.