429779-2021 - ResultatSverige-Norrköping: Silor
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Torrslamsilo
Referensnummer: ABV 2021/0296
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613110 Silor
II.1.4.
Kort beskrivning
Nodra har behov av att förnya sin slamavvattning på Slottshagens avloppsreningsverk. Den befintliga lösningen är gammal och orsakar viss lukt till kringliggande bostäder. På Slottshagens reningsverk skall därför en ny byggnad upprättas, där slam skall avvattnas och lagras i slamsilos för att sedan lossas till de fordon som skall frakta slammet från anläggningen. Tidsplanen är att ha en färdig driftsatt anläggning våren 2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42996900 Slambehandlingsutrustning, 44611420 Slamtankar, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45232422 Anläggning för slambehandling, 45252200 Utrustning till reningsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Detta underlag gäller upphandling av två stycken torrslamssilos för rötslam, inklusive montering och kringutrustning, ej projektering. Tre stycken slamavvattnare kommer att handlas upp parallellt med denna upphandling. Upphandling av slamhanteringsbyggnad kommer att genomföras i ett senare skede. Entreprenören för byggnaden kallas nedan för Generalentreprenör eller GE.
Omfattning
Upphandlingen gäller leverans av 2 (två) stycken torrslamsilo för avvattnat rötslam inklusive erforderlig tilläggsutrustning, på anvisad plats i silobyggnaden, samt montering av densamma.
För omfattning i detalj se Teknisk beskrivning.
Allmänna bestämmelser
Allmänna bestämmelser NLM 10 gäller med de avvikelser som finns angivna under 5.1 om inget att anges i förfrågningsunderlaget.
Leveransen ingår i leverantörens åtagande och ingår således i kontraktssumman.