429824-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taxiresor Jönköping och Landvetter
Referensnummer: 2.5.11-02329/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende taxiresor.
Uppdraget avser att Jordbruksverkets samtliga anställda, som har tjänsteresor mellan Jönköping med omnejd och Landvetter flygplats eller omvänt, ska få en säker resa. De allra flesta av Jordbruksverkets resenärer har flyg till Bryssel att passa men även andra flygdestinationer kommer att förekomma.
Under 2019 och 2022 uppgick Jordbruksverkets resor till beräkningen av ett snitt på ca 450 st. (enkelresor) mellan Jönköping med omnejd och Landvetter flygplats eller omvänt. Uppgiften om antal resor lämnas som information och Jordbruksverket garanterar ingen volym. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen