2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggledare BEST Luleå C, Norrbotniabanan
Beskrivning: Uppdraget är ett konsultuppdrag gällande projekteringsledning och byggledning BEST. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projektorganisation. Beställaren ansvarar för projektets övergripande planering och styrning. Resursen ska utföra arbetet i nära samarbete med projektets projektledare. För tider gällande uppdraget se uppdragskontrakt. Uppdraget består av följande: - Resurskonsult byggplatsuppföljning Luleå C I uppdraget ingår även att vid behov bistå i verksamhetsområde Norrbotniabanan inom ra-men för den beläggningsgrad som anges i UK § 1. Uppdraget är ett konsultuppdrag gällande projekteringsledning och byggledning BEST. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens pro-jektorganisation. Beställaren ansvarar för projektets övergripande planering och styrning. Resursen ska utföra arbetet i nära samarbete med projektets projektledare. För tider gällande uppdraget se uppdragskontrakt. Uppdraget består av följande: - Resurskonsult byggplatsuppföljning Luleå C I uppdraget ingår även att vid behov bistå i verksamhetsområde Norrbotniabanan inom ramen för den beläggningsgrad som anges i UK § 1.
Intern identifierare: KOM-420668
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Byggledare BEST Luleå C Norrbotniabanan