429914-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Håverud: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder.
Referensnummer: UH-2016-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Melleruds kommun avser att teckna avtal för hyra och cirkulationstvätt av arbetskläder. I uppdraget ingår tillhandahållande av arbetskläder samt hämtning och lämning, tvätt, lagning och efterbehandling av dessa, s.k. cirkulationstvätt.
Upphandlingen genomförs av Dalslandskommunernas kommunalförbund för Melleruds kommun.
Vi uppskattar upphandlingens värde till 1 200 000 SEK exkl. moms/år. Volymerna är en uppskattning från verksamheten och kan komma att påverkas av politiska beslut.
Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 33199000 Sjukvårdskläder, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs av Dalslandskommunernas kommunalförbund för Mellerud.