Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter 2019
Referensnummer: UH-2018-301
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar transport av varm och kall färdiglagad mat, samt livsmedelsvaror för Sundsvall och Timrå kommun. Maten tillagas i produktionskök och transporteras till mottagningskök. I uppdraget ingår även transport av returgods. Anbud kan lämnas på hela eller delar av uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Sundsvalls kommun upphandla transport av varm och kall färdiglagad mat, samt livsmedelsvaror för Sundsvall och Timrå kommun. Maten tillagas i produktionskök och transporteras till mottagningskök. I uppdraget ingår även transport av returgods. Anbud kan lämnas på hela eller delar av uppdraget.