Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlig assistans och ledsagarservice enligt LSS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Svedala och Staffanstorps kommuner genomför gemensam upphandling av utförandet av personlig assistans inklusive kommunalt basansvar samt ledsagarservice (gäller endast Staffanstorp). Upphandlingen syftar till att genom konkurrensutsättning finna den mest lämpade utföraren av verksamheten. Verksamheten ska drivas som en ren entreprenad. Respektive kommun erhåller ersättning från Försäkringskassan och ersätter entreprenören med motsvarande ersättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen