Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FM2019-27855 Köp av tjänster på SAP HR området
Referensnummer: FM2019-27855
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören kommer under ramavtalets giltighetstid vara FM strategiska partner i ett co-sourcingupplägg avseende tjänster inom SAP HR. Syftet med ett cosourcingupplägg är att säkerställa att FM har tillgång till estimerade konsultvolymer och efterfrågade konsultkompetenser över avtalstiden. FM utgångspunkt för co-sourcingupplägget är att FM innehar ägandeskap och designansvar för myndighetens SAP-system. Ägandeskap och ansvar av det slaget kommer att innebära att FM har det yttersta ansvaret för förvaltningen av myndighetens SAP-system med möjlighet att avropa behov av tjänster på strategisk, taktisk och operativ nivå från leverantören.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören kommer under ramavtalets giltighetstid vara FM strategiska partner i ett co-sourcingupplägg avseende tjänster inom SAP HR. Syftet med ett cosourcingupplägg är att säkerställa att FM har tillgång till estimerade konsultvolymer och efterfrågade konsultkompetenser över avtalstiden. FM utgångspunkt för co-sourcingupplägget är att FM innehar ägandeskap och designansvar för myndighetens SAP-system. Ägandeskap och ansvar av det slaget kommer att innebära att FM har det yttersta ansvaret för förvaltningen av myndighetens SAP-system med möjlighet att avropa behov av tjänster på strategisk, taktisk och operativ nivå från leverantören. Ett co-sourcingupplägg ökar förutsättningarna för förenklade avropsprocesser, bättre kvalitet i leveranser och bättre möjligheter till samordnad uppföljning av avropade IT-tjänster. Leverantören ska löpande stötta FM genom förstärkning av grundbemanningen samt med ytterligare resurser vid toppar i arbetsbelastning. Leverantören ska även tillhandahålla den expertis som eventuellt saknas hos FM:s egen personal avseende standardkomponenter i lösningen. Stödet sker på plats hos FM och konsulterna kommer att arbetsledas av FM:s personal.