430092-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemiska miljöanalyser
Referensnummer: C 2020-0307
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Chalmers (vidare kallad beställaren) behov av kemiska miljöanalyser. Beställaren kräver certifierade miljökemiska analyser av hög kvalitet för analyser av prover som tas i fält eller som produceras i forskningsprojekt i laboratorie-, pilot- eller full skala. I allt väsentligt utgörs prover av olika typer av vatten och sediment men också prover av fasta material som t.ex. jord, slam och aska förekommer frekvent.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen - syfte och mål
Behovet av analyser inom Chalmers är varierande varför köparen är angelägen om att teckna avtal med ett stort antal leverantörer för att täcka upp hela det behov som kan uppstå. Inom detta område finns vissa svårigheter att definiera exakt vilka analyser som behovet innefattar i en "traditionell varukorg" och behov kan ändras och bli inaktuella. Därför är endast vissa analyser (de vanligaste förekommande) angivna i denna upphandling.
Denna upphandling är uppdelad i tre olika segment. Varje segment har även undergrupper.
1. Fasta bränslen och dess askor
2. Fasta material
3. Vatten
Anbudsgivaren offererar valfritt sitt erbjudande av analyser inom angivna områden (se svarsbilaga i Excel). Köparen önskar att samtliga produkter som anbudsgivaren saluför inom respektive område ska ingå i avtalet.
Målet med detta upplägg är att skapa en konkurrensutsatt och avtalsreglerad marknad inom vilken leverantörer konkurrerar om beställares behov inom definierade områden genom att med brett sortiment, kompetens, attraktiva priser och rabatter, fördelaktiga leveranstider och hög kvalitet, uppfylla de fördelningsnycklar som används vid framtida avrop.
Inom Chalmers genomförs även miljöanalyser i egen regi.
Beställaren ställer för avtalstiden som helhet eller del därav inte ut några volymgarantier. Av anbudsgivaren offererade priser gäller i alla lägen oberoende av volymutfallet.