430154-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av utredningar, metodutveckling och utvärderingar inom regional utveckling
Referensnummer: UH-2020-426
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att tillgodose det behov som finns av externa konsulter för arbete inom regional utveckling i Region Dalarna.
Upphandlingen är uppdelad i femton delområden. Anbud kan lämnas för ett eller flera delområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 15
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Näringslivsutveckling
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av utredningar, metodutveckling och utvär-deringar inom regional utveckling
Innovation och ”smart specialisering”
Del nr: 2
Kompetensförsörjning
Del nr: 3
Ungdomsarbete
Del nr: 4
Digitalisering
Del nr: 5
Bredband
Del nr: 6
Upphadnling av utredningar, metodutveckling och utvärderingar inom regional utveckling.
Transportinfrasktuktur
Del nr: 7
Samhällsplanering
Del nr: 8
Landsbygdsutveckling
Del nr: 9
Energikontor
Del nr: 10
Dalastrategin
Del nr: 11
Projektfinansiering och företagsstöd
Del nr: 12
Analys och uppföljning
Del nr: 13
EU/Internationellt arbete
Del nr: 14
Hållbar utvecking och Agenda 2030
Del nr: 15