430283-2020 - ResultatSverige-BORGHOLM: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Taxi
Referensnummer: 19/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar skolskjutstransporter med taxi för elever med särskilda skäl, växelvis boende samt elever som går på särskola i Borgholms kommun. Skolskjutstransporterna ska ske varje skoldag cirka 178 dagar/läsår. Transporterna är som regel fördelade som en morgontur och en eftermiddagstur. Tider är beroende på elevernas schema. Skolskjutsarna avser även möjlighet till servicetransport under lovdagar.
Beställaren har inför respektive läsår rätt att förändra skolskjutsplanen samt kilometervolymen beroende på förändringar som är knutna till elevantalet, elevernas bostadsort, elevernas skoltillhörighet eller politiska beslut.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skolskjuts Taxi i Borgholms kommun