430332-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Medicinska programvaruutvecklingstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorieinformationssystem, LIS-plattform
Referensnummer: RS 2023-03801
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en regional LIS-plattform, bestående av ett eller flera laboratorieinformationssystem (LIS), inklusive implementering med bl.a. migrering av befintlig data samt integration mot ett flertal interna och externa system. Likaså tillhörande UUS-avtal med möjlighet till SLA samt övriga kringliggande och anslutande varor och tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen