Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Näringsreducerande utredningar i vatten
Referensnummer: UH-2018-157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar att som konsult utföra ekologitjänster, allt med successiva avrop när behov uppkommer i den löpande verksamheten hos respektive avropande myndighet. Uppdragen kommer att definieras tydligare vid varje enskilt avrop.
Arbetsuppgifterna innefattar utredning, projektering och medverkande som sakkunnig/kvalitetsgranskning vid skapande (anläggande) av näringsreducerande åtgärder såsom anläggande av våtmarker, tvåstegsdiken och översilningsängar. Konsulten ska beskriva och utföra projekten med syfte att reducera näringstransporter till recipient samt öka och bevara biologisk mångfald.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92530000 Tjänster i botaniska och zoologiska trädgårdar samt naturreservat, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 77231400 Skogsinventering, 98361000 Marinakvatiska tjänster, 73112000 Marin forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen