Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjärtklaffproteser och plastikringar
Referensnummer: K 2022-9325
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen Hjärtklaffproteser och plastikringar för leverans till Karolinska Universitetssjukhuset. Upphandlingen är indelad i sju (7) separata produktgrupper.
Karolinska Universitetssjukhuset söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagna leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta. Antagna leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinska Universitetssjukhusets vårdflöde inom upphandlat område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33182200 Apparatur för hjärtstimulering, 33182220 Hjärtklaffar, 33184000 Proteser, 33184300 Hjärtproteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska avser att inom ramen för denna upphandling sluta ramavtal med en eller flera anbudsgivare avseende aktuella produktgrupper, enligt publicerad upphandlingsdokument.
Anbudsgivare förutsätts inhämta nödvändig information om upphandlingens villkor i annonserat underlag och löpande hantera alla frågeställningar i ärendet via frågor och svar i TendSign.