Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Mejeri
Referensnummer: 2018-020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom
Produktområdet "Mejeri" för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i
Ytterligare två (2) år. Upphandlingen gäller för Karlskoga/Degerfors kommuner samt Storfors kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Karlskoga/Degerfors
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15500000 Mejeriprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens/kommunernas behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till samtliga verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktionskök inom kommunerna, dock kan även övriga verksamheter inom respektive kommun komma att ropa av på ramavtalet.
Del nr: Storfor kommun
Ytterligare CPV-kod(er) 15550000 Blandade mejeriprodukter