Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SU Datacenter
Referensnummer: SU FV-2921-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48820000 Servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser löpande behov av produkter inom segmentet Datacenter, vilket inkluderar serverprodukter (t.ex rackserver, fristående server och bladserver), lagringsprodukter (t.ex disk/raid-system, Network Attached Storage, backuplösningar, Storage Area Network), Nätverksprodukter (switchar, brandväggar, WiFi mm) samt produktnära tjänster. Det inkluderar även kringutrustning såsom kyla och elförsörjning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30234000 Lagringsmedier, 32400000 Nät, 32420000 Nätutrustning, 32422000 Nätkomponenter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen