430557-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Skolmåltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färdiglagad mat till förskolor i Enskede Årsta Vantör
Referensnummer: 3.3.1-785/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15894210 Skolmåltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att förse Enskede-Årsta-Vantör stadsdelsförvaltning med en leverantör av färdiglagad mat till förskolor.
Upphandlingens syfte
Upphandlingen syftar till att förse Enskede-Årsta-Vantör stadsdelnämnd med en leverantör av färdiglagad mat till de förskolor som ingår i upphandlingen.
Enskede-Årsta-Vantör stadsdelsnämnd bedriver förskoleverksamhet och de flesta av förskolorna lagar mat själva. Ett antal förskolor saknar eget eller angränsande tillagningskök.
Målet för tjänsten som upphandlas är att förskolorna ska få en hög kvalitet på måltiderna vad gäller näringsinnehåll, måltidssammansättning, variation och måltidsupplevelse. Måltiderna ska följa "Riktlinjer för mat och måltider inom förskolan i Enskede-Årsta-Vantör" och även vara hållbara för att nå stadens miljömål.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15894200 Färdiglagad mat, 55322000 Tillagning av måltider, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet för tjänsten som upphandlas är att förskolorna ska få en hög kvalitet på måltiderna vad gäller näringsinnehåll, måltidssammansättning, variation och måltidsupplevelse. Måltiderna ska följa "Riktlinjer för mat och måltider inom förskolan i Enskede-Årsta-Vantör" och även vara hållbara för att nå stadens miljömål.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 2018-11-14. Om upphandlingen blir föremål för rättslig prövning förlängs anbudets giltighetstid automatiskt tills dess avtal kan tecknas, dock som längst med 90 dagar utöver angiven giltighetstid.
2018-11-14
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 2019-01-07