43056-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel av konsumentkaraktär
Referensnummer: SU FV-3564-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Upphandlande myndighet, Stockholms universitet (SU), inbjuder leverantörer, i fortsättningen kallad Anbudsgivare/Leverantör, att inkomma med anbud avseende avtal för Livsmedel av konsumentkaraktär.
SU upphandlar detta i eget namn och som ombud för Kungliga tekniska högskolan (KTH).
Uppdraget innebär att tillhandahålla en webbutik för successiva beställningar samt leveranser av livsmedel. Med livsmedel av konsumentkaraktär avses livsmedel förpackade i konsumentförpackningar.
Beställning sker genom successiva avrop från leverantörens webbutik.
Leveransadresserna ligger inom Storstockholm samt en i Södertälje.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Majoriteteten av leveranserna kommer att ske till Frescati och Kungliga tekniska högskolan i Stockholms innerstad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Stockholms universitet
Organisationsnummer: 202100-3062
106 91 Stockholm
Stockholms universitet är ett framstående forskningsuniversitet präglat av den fria grundforskningen. All forskning vid universitetet ska eftersträva att vara nationellt ledande och internationellt framstående. Universitet är ett av landets största lärosäten med cirka 35 000 studenter, 1 700 doktorander och cirka 5 000 medarbetare. Miljön är mångkulturell och på vissa institutioner är engelska arbetsspråket.
Inköps- och upphandlingssektionen vid Stockholms universitet genomför upphandlingar för universitets vägnar, medan beställningar och direktupphandlingar hanteras av de berörda avdelningarna eller institutionerna.För närvarande består organisationen av 4 fakulteter, 56 institutioner och 12 administrativa enheter.
Mer information om Stockholms universitets verksamhet finns att tillgå på www.su.se.
Avropsberättigad myndighet
Kungliga Tekniska högskolan
Organisationsnummer: 202100-3054
Kungliga Tekniska högskolan, KTH, vill förbättra samhället och hitta smarta lösningar på dagens och morgondagens utmaningar. Vi är ett dynamiskt, nyskapande och kreativt universitet som drivs av nyfikenhet och vilja att skapa en ljusare framtid. KTH värnar om teknikens roll i samhället och tar ansvar för dess påverkan. Här skapas innovativa lösningar på globala utmaningar.
KTH, är störst bland Sveriges tekniska högskolor och verksamheten täcker ett brett område – från naturvetenskap till alla grenar inom teknik samt arkitektur, industriell ekonomi och samhällsplanering.
Totalt verkar vid KTH drygt 13 000 helårsstuderande på grund- och avancerad nivå, knappt 1 800 aktiva forskarstuderande samt knappt 4 000 anställda. Vid KTH studerar man exempelvis till arkitekt, civilingenjör, högskoleingenjör, teknologie magister och teknologie doktor.
KTH grundades 1827 och är sedan 1917 beläget på Norra Djurgården i centrala Stockholm samt vid Roslagstull, där KTH samlokaliseras med Stockholms universitet i AlbaNova. Vidare finns verksamhet i Kista, Haninge, Flemingsberg, Solna och Södertälje.
Mer information om Kungliga Tekniska högskolan finns att tillgå på www.kth.se.
Definitioner
Upphandlande myndighet (UM) = De myndigheter som är avropsberättigade.
Omfattning
Geografiskt område
För SU:s del omfattar detta uppdrag SU:s campusområde Frescati såväl som hyrda lokaler belägna i Stockholms innerstad och lokaler i Kista.
För KTH:s del omfattar detta uppdrag adresser på de områden som anges i punkt 1.1.2.1.