430613-2019 - ResultatSverige-Visby: Medicinsk analys
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientnära analyser med instrument
Referensnummer: RS 2017-799
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85148000 Medicinsk analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av patientnära analyser med instrument; B-glukos, B-Hb, Urinsticka och P-CRP. Avläsningsinstrumenten ska ingå utan kostnad.
Analyserna kommer att utföras inom Hälso- och sjukvårdens laboratorium, avdelningar, mottagningar och vårdcentraler, men även utanför sjukvården t.ex. hemsjukvård, skolsköterskemottagning.
Beskrivning
LaboratorieMedicinskt Centrum Gotland upphandlar just nu ett nytt labdatasystem som kommer att införas innan utgången av 2019. När det gäller kommunikation och dataöverföring går det därför inte att specifikt ange hur uppkoppling ska ske.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111810 Blodanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen